Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię ok. 35 km². Ma liczne boczne odgałęzienia, największe z nich to Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa, Dolina Pyszna (Pyszniańska) - ta ostatnia leży w przedłużeniu głównego biegu Doliny Kościeliskiej i nie prowadzi tam współcześnie żaden znakowany szlak turystyczny. Ważnymi odgałęzieniami są też: Dolina Smytnia, Kolisty Żleb, Żleb Żeleźniak, Wąwóz Kraków(tylko w części tego ostatniego biegnie szlak turystyczny). Dnem doliny płynie Kościeliski Potok.

Najwyższym szczytem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz (2159 m n.p.m.). Z doliny jest widoczna, choć nie leży bezpośrednio nad nią, Bystra (2248 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka bardzo popularnych jaskiń, między innymi Jaskinia Mroźna, Smocza Jama i Jaskinia Mylna.

Budowa

Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, ściany którego w trzech miejscach zwanych bramami (Brama Kantaka, Brama Kraszewskiego i Brama Raptawicka), zbliżają się blisko do siebie. Dzieli się ją na trzy części: górną środkową i dolną. Południowa część doliny pomiędzy Tomanową Przełęczą, a szczytem Ornaku zbudowana jest ze skał krystalicznych. Wybitny wpływ na rzeźbę terenu wywarł tutaj lodowiec, zalegający niegdyś aż do wylotu Doliny Smytniej. Część środkowa i dolna zbudowana jest ze skał osadowych, głównie podatnych na wietrzenie wapieni. W ich kształtowaniu główny udział miał płynący dnem doliny Kościeliski Potok, oraz płynące szczelinami we wnętrzu skał wody podziemne. Efektem ich działalności są skały o fantastycznych kształtach, strome ściany i liczne jaskinie.

Historia

W przeszłości Dolina Kościeliska była związana z przemysłem hutniczym. Srebro, miedź i antymon wydobywano tu już od końca XV w. Od końca XVIII w wydobywano głównie rudy żelaza. W Starych Kościeliskach przetapiano tę rudę, była kuźnia, chaty robotników, karczma, leśniczówka i kościółek dla robotników. Właśnie od kościółka pochodzi nazwa doliny. Natomiast karczma stała na polanie przy mostku prowadzącym do Lodowych Źródeł i Bramy Kraszewskiego, dzierżawił ją od hrabiego Władysława Zamoyskiego Jan Słowiński. Przez Dolinę Kościeliską, a dalej przez Tomanową Przełęcz prowadziła trasa na Słowację, którą podróżowali kupcy z jucznymi końmi i przemytnicy. Na trasie napadali nieraz na nich zbójnicy, o czym świadczą historyczne przekazy, a także nazwy skał za którymi czyhali zbójnicy: Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, Zbójnicki Stół. Pod koniec XVIII wieku pojawili się w niej pierwsi turyści, od 1815 r dolina stała się już dla turystów bardzo popularna – wędrowano nią aż na szczyt Bystrej, by podziwiać wschód słońca. Natchnienie do swoich utworów czerpali tu tacy znani twórcy, jak: Deotyma, Wojciech Gerson, Seweryn Goszczyński, Walery Eljasz-Radzikowski, Kazimierz Tetmajer, Stefan Żeromski i inni. W leśniczówce utworzono pierwsze schronisko. Jan Gwalbert Pawlikowski zaczął badać i opisywać jej jaskinie. W czasie II wojny światowej w dolinie ukrywał się oddział partyzancki im. Szczorsa, a doliną kurierzy tatrzańscy przeprawiali się za granicę. Dolina Kościeliska była też ulubionym miejscem dla poszukiwaczy skarbów, o czym świadczą liczne, pozostawione przez nich znaki na skałach.

Informacje turystyczne

Dojazd z Zakopanego do przysiółka Kiry (927 m n. p. m.). Kursują autobusy i busy. Przed wlotem do Doliny Kościeliskiej płatne parkingi dla samochodów osobowych i autobusów. Do Doliny zakaz wjazdu pojazdów. Dolinę można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie). W sezonie turystycznym ruch jest olbrzymi – jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Tatrach. Dolina leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp płatny (kilka złotych od osoby). Dolina Kościeliska uważana jest za jedną z najpiękniejszych dolin tatrzańskich. Wychodzi z niej wiele szlaków turystycznych. W górnej części doliny Kościeliskiej (z Kir 5,5 km, 1,30 godz. pieszo) znajduje się schronisko turystyczne „Ornak” (1100 m n. p. m.).

Opis wędrówki doliną, poczynając od jej wylotu w Kirach:

 1. z lewej strony, na skraju lasu tzw. Jarcowa Skałka - wapień zawierający numulity

 2. 0,5 km – Brama Kantaka

 3. Wyżnia Kira Miętusia – rozszerzenie doliny i polana. Na lewo nad lasem widoczna Kończysta Turnia

 4. 1,3 km – wylot Doliny Miętusiej. Na lewo prowadzą dwa szlaki turystyczne;

czerwony – na Ciemniak w Czerwonych Wierchach przez Polanę Upłaz i Chudą Przełączkę

czarny – Ścieżka nad Reglami do Doliny Małej Łąki przez Przysłop Miętusi

 1. Cudakowa Polana porośnięta lepiężnikiem

 2. 1,5 km – czarny - na prawo Ścieżka nad Reglami do Doliny Chochołowskiej przez Przysłop Kominiarski

 3. 30 min. - polana Stare Kościeliska z tzw. Kapliczką zbójnicką

 4. 2,3 km, 35 min. - z końca polany odchodzą dwa szlaki turystyczne:

czarny – na lewo jednokierunkowa ścieżka do Jaskini Mroźnej

niebieski - na prawo, 50 m wyżej na Halę Stoły

 • Lodowe Źródło po lewej stronie drogi

 • Brama Kraszewskiego – 0,5 km wąwóz skalny

 • Skała Sowa – po prawej stronie oryginalnie ukształtowany blok skalny podnóża masywu Stołów. Po przeciwnej stronie jednokierunkowe zejście od wylotu Jaskini Mroźnej

 • 4 km, 1 godz. - olana Pisana; polana, bufet i końcowy postój dorożek góralskich

 • Wyżnia Kościeliska Brama, zwana też Raptawicką Bramą - ostatnie przewężenie Doliny Kościeliskiej o długości ok. 700 m

 • żółty - 150 m powyżej polany jednokierunkowa ścieżka do Wąwozu Kraków

 • 4,3 km – Skała Pisana. Po lewej stronie płaska skała wapienna z autografami dawnych turystów (również słynnych twórców. Po prawej stronie masyw Raptawickiej Turni

 • 4,4 km – 100m powyżej Skały Pisanej na prawo prowadzą dwa szlaki turystyczne:

 • czarny - do Jaskini Raptawickiej i Obłazkowej

  czerwony - do Jaskinia Mylna. Trasa jednokierunkowa, wylot przy Hali Pisanej

  1. 4,8 km – wylot Doliny Smytniej i tzw. Krzyż Pola

  2. Stara Polana. Kończy się ciasny wąwóz i zbocza Doliny Kościeliskiej rozszerzają się

  3. po przekroczeniu Tomanowego Potoku, 70 m powyżej na lewo odchodzą dwa szlaki turystyczne:

  czarny – do Smreczyńskiego Stawu

  zielony – przez Dolinę Tomanową na Tomanową Przełęcz

  1. 5,5 km, 1,30 min. – Mała Polana Ornaczańska (część Hali Ornak), a na niej schronisko PTTK na Hali Ornak.

  2. żółty – przez Iwaniacką Przełęcz do Doliny Chochołowskiej.

  tekst: Wikipedia